Sidemount

 

Sidemount jest rodzajem nurkowania, w którym konfiguracja sprzętu pozwala na rozmieszczenie butli wzdłuż ciała nurka, a nie nasidemount plecach jak w przypadku standardowej konfiguracji. Ta konfiguracja boczna początkowo była dedykowana nurkom jaskiniowym operującym w ciasnych syfonach i przesmykach. System ten umożliwia łatwe i szybkie przypinanie i odpinanie butli, niezbędne do pokonywania kolejnych przeszkód.

Obecnie Sidemount przeżywa swój renesans. Stosowany pierwotnie w wąskich jaskiniach, dziś znalazł uznanie u nurków rekreacyjnych i jest coraz częściej stosowany za sprawą nowych rozwiązań konstrukcyjnych pozwalających prowadzić dowolne nurkowanie rekreacyjne. Swoją populacność zyskał nawet u nurków technicznych przeprowadzających nurkowanie dekompresyjne.

Korzyści jakie niesie ze sobą Sidemount:

  • Elastyczność - jeśli chodzi o poręczność i transport, w przeciwieństwie do klasycznego, montowanego na plecach zestawu dwubutlowego (twinset), odpowiednie butle do Sidemountu są o wiele bardziej wygodne i dostępne. Konfiguracja Sidemount umożliwia podróżującemu nurkowi przeprowadzenia nurkowań technicznych i/lub w zamkniętych przestrzeniach bez tradycyjnego twinseta na plecach. Podczas nurkowania w dalszych miejscach, do którego często trzeba dojść i zanieść sprzęt, konfiguracja ta nie wymaga takiego wysiłku fizycznego jak twinset. Sprzęt do Sidemounta jest dużo lżejszy i mniej masywny niż alternatywny zestaw montowany na plecach, co pozwala na łatwiejszą i tańszą (biorąc pod uwagę cenę za nadbagaż u wielu przewoźników lotniczych) podróż.
  • Dostępność - w przeciwieństwie do twinsetu, nurek w Sidemouncie ma natychmiastowy dostęp i możliwość ciągłej obserwacji automatów i zaworów butli. To umożliwia na natychmiastową identyfikację problemu i szybsze przełączenie bez uciekania się do ćwiczeń przełaczania zaworów "za głową", które wymagają wyższego poziomu mobilności, elastyczności i swobody działania.
  • Opływowa sylwetka - konfiguracja Sidemount umieszcza butle pod pachami nurka wzdłuż jego ciała. Zmniejsza to opór wody (mniejsze zmęczenie i łatwiejszy oddech), jednocześnie umożliwiając nurkowi przeciśnięcie się przez mniejsze luki i zwężenia w przeciwieństwie do nurka z butlami na plecach. Możliwość zdjęcia butli i umueszczenia ich na przeciwko siebie sprawia, że nurek może przejść przez naprawdę wąskie otwory i penetrować jaskinie lub wraki. Jedynymi ograniczeniami są gabaryty nurka i ochrona otoczenia.

sidemountsidemount

  • Bezpieczeństwo - lepszy dostęp do automatów, pierwszych stopni i zaworów poprawia wydajność i prędkość podczas nadzwyczajnych sytuacji wymagających procedur zakręcenia butli i pozwala na natychmiastową identyfikację utraty gazu i daje nurkowi szybki dostęp do alternatywnych procedur bezpieczeństwa, takie jak wymiana automatów (pomiędzy butlami) i dostęp do gazu z butli, w której automat uległ awarii lub ostatecznie oddychać nawet bezpośrednio z zaworu butli. Ponad to trzymanie butli wzdłuż ciała chroni wrażliwe zawory i pierwsze stopnie przed ich uszkodzeniem w wyniku kolizji, uderzenia i ścierania lub przypadkowego zakręcenia przy kontacie z sufitem. Zmniejsza również ryzyko zaplątania się nurka.
  • Komfort - wielu nurków uważa, że nurkowanie w konfiguracji Sidemount zapewnia większą stabilność i łatwiejszą kontrolę w wodzie. Jest również mniej męczące przy noszeniu i wchodzeniu do wody. Umiejętność mocowania, usuwania czy zastępowania butli będąc już w wodzie chroni nurka przed koniecznością noszenia cięzkich zestwów na plecach. Zmniejsza to wysiłek fizyczny, co jest duża zaletą dla nurków technicznych, którzy mogą skarżyć się na ból pleców lub barków albo są ograniczeniu ruchowo przez stare kontuzje.
  • Nadmiar gazu - podczas gdy nurkowie techniczni wykorzystują system nadmiaru gazu używając niezależnych butli lub oddzielonych manifoldem, nurkowie rekreacyjni muszą używać "butli pony", "butli ucieczkowych" lub skorzystać z alternatywnego źródła powietrza swojego partnera w małoprawdopodobnych sytuacjach, gdu skończy się powietrze. Te dodatkowe butle mogą stwarzać problem w przypadku kontrolowania pływalności dając przy tym minimalną ilość powietrza na awaryjne wynurzenie. Nurkowanie w Sidemountcie z dwoma butlami pomaga rozwiązać kwestię dotyczącą utrzymania stabilizacji i zapewnia rzeczywistą ilość powietrza.

 

Cennik szkoleń Sidemount

Sidemount Diver

999,-

Tec Sidemount Diver

1599,-
 
Sidemount + Tec Sidemount
 
2499,-

SIdemount Instructor

999,-

Tec Sidemount Instructor

999,-

Kursy rekreacyjne

Kursy techniczne

Kursy instruktorskie

Kursy pierwszej pomocy

Kontakt:

 
tel. +48 531 878 858
 

CopyRights © 2012 - www.pletwal.eu | HSolutions - projektowanie stron internetowych